Electronic Arts SportsThe circular EA Sports logo Electronic Arts FIFAThe EA Sports FIFA logo
Electronic Arts SportsThe EA Sports logo
Dela

FIFA Ultimate Team - Team of the Week 19 mars

Posted March 19th at 12:00am.

Varje vecka samlas de bästa spelarna från världens landslags- och klubbfotboll i veckans Team of the Week (TOTW). Laget kan sedan utmanas i FIFA Ultimate Team.

I FC Barcelonas 7-0-seger över Osasuna i söndags gjorde Lionel Messi ett hattrick och blev klubbens ledande målgörare genom tiderna. I alla tävlingar (vänskapsmatcher inräknade) har argentinaren gjort 371 mål för sitt lag, vilket är två fler än det tidigare rekordet på 369.

Bayern München har i princip säkrat ännu en Bundesliga-titel efter seger mot Bayer Leverkusen med 2-1 i lördags. Mittfältaren Bastian Schweinsteiger gjorde klubbens andra mål i 52:a minuten och fick en assist när lagkamraten Mario Mandzukic nätade i 44:e minuten.

Gianluigi Buffon gjorde en viktig straffräddning i 72:a minuten och lagkamraten Andrea Pirlo gjorde mål i 89:e minuten när Juventus slog Genoa 1-0 i söndags kväll. Segern gör att Juventus har en bekväm ledning i Serie A-tabellen medan Buffon nu har hållit nollan i 15 matcher den här säsongen.

Manchester Citys David Silva nätade i 14:e minuten och spelade sedan fram till Edin Dzekos mål i 90:e minuten när laget slog Hull City med 2-0 i lördags.  28-åringen har spelat 18 ligamatcher den här säsongen och gjort fem mål och åtta assist.

Startelvan 

 • GK: Gianluigi Buffon – Juventus (Italien)
 • CB: Diego Godin – Atlético de Madrid (Spanien)
 • CB: Laurent Koscielny – Arsenal (England)
 • CB: Marko Baša – LOSC Lille (Frankrike)
 • LM: David Silva – Manchester City (England)
 • CM (CDM): Bastian Schweinsteiger – Bayern München (Tyskland)
 • CM (CDM): Steven Gerrard – Liverpool FC (England)
 • RM (CAM): Alex Teixeira – Shakhtar Donetsk (Ukraina)
 • CAM (RW): Dušan Tadić – FC Twente (Holland)
 • ST: Jermain Defoe – Toronto FC (Kanada)
 • ST (CF): Lionel Messi – FC Barcelona (Spanien)

Avbytare & Reserver

 • GK: Javier García – Club Atlético Tigre
 • RB: Thomas Meunier – Club Brugge (Belgien)
 • CB: Victor Bernárdez – San Jose Earthquakes (USA)
 • LM: Kris Commons – Celtic (Skottland)
 • LM: Shkelzen Gashi – Grasshopper Club Zürich (Schweiz)
 • ST: Willian José – Real Madrid Castilla (Spanien)
 • ST: Jordan Rhodes – Blackburn Rovers (England)

Team of the Week finns tillgängligt att spela mot varje vecka i FIFA Ultimate Team. TOTW-spelare kan finnas i FIFA Ultimate Team-paket.

Håll dig uppdaterad med de senaste FIFA 14-nyheterna via Facebook eller Twitter.