Electronic Arts SportsThe circular EA Sports logo Electronic Arts FIFAThe EA Sports FIFA logo
Electronic Arts SportsThe EA Sports logo
Dela

FIFA 14 - Top 10 Barclays Premier League målgörare

Posted January 31st at 12:00am.

 Vi fortsätter att titta på hur världen spelar FIFA, och går igenom de bästa målskyttarna i olika ligor över hela Europa. Kan de vara till nytta i ditt lag?

Idag tittar vi på de tio bästa målskyttarna från engelska Barclays Premier League i FIFA 14.

#10. Luis Suárez (Uruguay) – Liverpool FC – CF

Liverpools Luis Suárez är den största målsprutan i Barclays Premier League den här säsongen, så det är knappast någon överraskning att han också gör mål i FIFA 14, tack vare hans 91 i Dribblingar, 88:or i Bollkontroll och Reaktioner samt 86:or i Acceleration, Rörlighet, Uthållighet och Placering. Liverpool har fortfarande goda chanser att ta hem ligatiteln och klubben kommer därför att förlita sig till stor del på honom när det gäller att göra mål.

#9. Wayne Rooney (England) – Manchester United – CF

Trots att Manchester Uniteds Wayne Rooney kanske inte gör lika många mål som han gjorde förr om åren så är han fortfarande klubbens målkung och gör flest assists. Om han inte kan näta så brukar han ändå slå målgivande passningar till sina lagkamrater. I FIFA 14 har Rooney ett av spelets hårdaste skott, vilket illustreras av hans 91 i Skottstyrka. Hans 89:or i Aggressivitet och Volleyskott, 88 i Uthållighet och 87 i Avslut har också stor betydelse för hans plats på den här listan.

#8. Álvaro Negredo (Spanien) – Manchester City – ST

83-rankade Negredo är bara en av de många offensiva vapen som Manchester City har till sitt förfogande. Med sina 88 i Skottstyrka, 87 i Styrka, 84 i Avslut och 83 i Bollkontroll är Negredo ett fantastiskt alternativ när du behöver en pålitlig spelare i närheten av målet.

#7. Sergio Agüero (Argentina) – Manchester City – ST

Agüero är den andre Man City-spelaren på den här listan och en målvakts värsta mardröm. Han är svårstoppad med sina 93 i Acceleration, men i kombination med 90:or i Bollkontroll, Dribblingar, Avslut och Balans så har även de bästa backarna svårt att markera honom. Man City gör flest mål i BPL just nu och spelare som Agüero och Negredo är två faktorer bakom det.

#6. Robin Van Persie (Holland) – Manchester United – ST

Van Persie är ett monster på volleyskott, med sina 92 i Volleyskott, 91 i Avslut och 90:or i Skottstyrka och Placering. Om han kan få bra träff på bollen så har bara de bästa målvakterna en chans att stoppa hans skott. Han kommer sannolikt inte att ha en så fantastisk säsong som 2012–13 igen, men RVP fortsätter att näta för FIFA 14-spelare.

#5. Fernando Torres (Spanien) – Chelsea – ST

Ett antal BPL-anfallare finns med på vår lista över de 10 mest värvade anfallarna, och en av dem är Chelseas Fernando Torres. Torres har kanske inte så höga betyg som andra på den här listan, men har ändå 86 i Volleyskott och 84:or i Bollkontroll, Avslut och Skottstyrka. När han stöds av ett starkt mittfält och en annan anfallare gör Torres antingen mål själv eller gör det enklare för hans lagkamrater att göra det.

#4. Olivier Giroud (Frankrike) – Arsenal – ST

Den enda Arsenal-spelaren på listan är fransmannen Olivier Giroud, klubbens ledance målgörare i BPL. Den 27-årige anfallaren tar sig in på listan med 86 i Styrka, 85 i Nickprecision, 84 i Skottstyrka och 83 i Avslut. Han är kanske inte så cool som några av de andra spelarna på listan, men Giroud är ett fantastiskt alternativ längst fram, och mycket prisvärd för Ultimate Team-spelare som behöver en uppgradering.

#3. Christian Benteke (Belgien) – Aston Villa – ST

Många Ultimate Team-användare vill lägga vantarna på Villas Benteke, så det är ingen överraskning att han hamnar på tredje plats på den här listan. Den belgiske anfallaren gör sina mål i stor utsträckning tack vare 90 i Styrka, vilket gör det svårt att stoppa honom. Som några andra på listan är hans egenskaper inte så märkvärdiga, men 83 i Avslut, 82:or i Skottstyrka och Acceleration samt 81:or i Hoppspänst och Maxfart är mer än nog för att göra honom till en bra målskytt. Han är också jättebra på FIFA 14.

#2. Samuel Eto’o (Kamerun) – Chelsea – ST

Oavsett vilken klubb han spelat för tidigare så är det svårt att inte gilla Samuel Eto’o. Under hans första säsong i Chelsea har han inte riktigt hitta sin rätta målform, men han gör ändå sin del i att hålla klubben nära ligatabellens topp. I FIFA 14 gör han många strutar eftersom han är svår att fånga. Hans 91 i Maxfart och 90 i Acceleration är en dödlig kombination. Tillsammans med 88 i Rörlighet, 87 i Dribblingar och 85:or i Hoppspänst, Placering, Avslut och Straffar, är det ingen överraskning att han kan göra mål från nästan var som helst.

 

#1. Daniel Sturridge (England) – Liverpool FC – ST

Liverpool FC har spelare i toppen och botten av vår topplista för BPL, och 24-årige Daniel Sturridge tar första priset. Sturridge är den tredje BPL-spelaren i vår lista över de 10 mest värvade anfallarna, och är en fartdemon, med 90 i Maxfart och 89 i Acceleration. Han är inte bara en populär anfallare, hans välkända målfirande är fortfarande det vanligaste för alla FIFA-spelare.

 

From long range!

 

Några överraskningar eller spelare som borde vara med? Häng med i snacket kring FIFA Ultimate Team och FIFA 14: gilla oss på Facebook och följ oss på Twitter.

Läs mer om varför FIFA Ultimate Team, är det populäraste spelläget i FIFA 14.

FIFA 14 finns hos din återförsäljare. Skaffa ditt exemplar idag.