Electronic Arts SportsThe circular EA Sports logo Electronic Arts FIFAThe EA Sports FIFA logo
Electronic Arts SportsThe EA Sports logo
Del

FIFA Ultimate Team - Team of the Week 26. februar

Posted February 26th at 12:00am.

Hver uge samler FIFA Ultimate Team de bedste spillere fra landsholds- og klubkampe over hele verden. Denne samling af spillere kan du udfordre i FIFA Ultimate Team.

PSG’s Zlatan Ibrahimović løber af med topscorertitlen i Ligue 1 efter sine tre mål for klubben i deres 2-4-udebanesejr over Toulouse søndag aften. PSG bevarede deres fempoints-føring over Monaco på andenpladsen, og Ibra har nu scoret 22 mål i 25 spillede kampe ‧– ni mere end hans nærmeste konkurrent. 

Det var et vildt opgør på Anfield i søndags, da Liverpool sikrede sig en 4-3-sejr i en frem-og-tilbage-kamp mod Swansea City, der holder dem inde i kapløbet om Premier League-mesterskabet. Både Jordan Henderson og Daniel Sturridge scorede to mål hver i kampen. Sturridge har nu scoret i otte kampe i træk, og han ser ud til både at matche og overgå den legendariske Ruud van Nistelrooys rekord på scoringer i ti kampe i træk, som han satte i 2003.

Vi bliver i England, hvor Arsenal kom tilbage efter et hårdt nederlag på hjemebane mod Bayern München midt på ugen og besejrede Sunderland med 4-1. Franskmanden Olivier Giroud scorede to gange i kampen og lagde op til et mål, og hjalp klubben med at sikre sig sejren. Giroud er klubbens bedste offensive spiller med 12 mål og oplæg til otte scoringer i 25 kampe spillet i denne sæson.

Dominerende Bayern Münchens nærmeste konkurrenter gik glip af point i weekenden, og klubben ser nu ud til at blive en af de første i Europa, der vinder deres hjemlige mesterskab. Bayern besejrede uden problemer Hannover 96 med 0-4 i søndags og udvidede deres føring til 19 point. Midtbanespilleren Thomas Müller scorede to mål, hans niende og tiende i sæsonen, og han var stod også for et af klubbens to mål i sejren over Arsenal i London midt på ugen.

Startopstilling

 • MM: Raphael Schäfer – 1. FC Nürnberg (Tyskland)
 • CB: Adil Rami – AC Milan (Italien)
 • CB: John Terry – Chelsea (England)
 • CB: Semih Kaya – Galatasaray SK (Tyskland)
 • VM: Cejudo – CA Osasuna (Spanien)
 • CM: Jordan Henderson – Liverpool (England)
 • CM: Daniel Sturridge – Liverpool (England)
 • HM: Thomas Müller – Bayern München (Tyskland)
 • COM: Daniel Ludueña – U.N.A.M (Mexico)
 • ANG: Zlatan Ibrahimović – Paris Saint-Germain (Frankrig)
 • ANG: Olivier Giroud – Arsenal (England)

Udskiftere og reserver

 • MM: Anthony Lopes – Olympique Lyonnais (Frankrig)
 • CB: Gavin Gunning – Dundee United (Skotland)
 • CM: David Syers – Scunthorpe United (England)
 • COM: Gonzalo Castellani – Godoy Cruz (Argentina)
 • ANG: Alan – Red Bull Salzburg (Østrig)
 • ANG: Cheick Diarra – FC Istres (Frankrig)
 • ANG: Marcin Robak – Pogoń Szczecin (Polen)

Du kan spille mod Ugens Hold hver uge i FIFA Ultimate Team. Du kan være heldig at få Ugens Hold-kort, når du åbner FIFA Ultimate Team-pakker.

FIFA 14 kan fås nu overalt. Få fat i dit eksemplar i dag.