Electronic Arts SportsThe circular EA Sports logo Electronic Arts FIFAThe EA Sports FIFA logo
Electronic Arts SportsThe EA Sports logo
Del

FIFA Ultimate Team - Team of the Week 22 januari

Posted January 22nd at 12:00am.

Hver uge samler FIFA Ultimate Team de bedste spillere fra både nationale og internationale turneringer fra hele kloden. Du kan derefter udfordre denne gruppe af spillere i FIFA Ultimate Team.

Chelseas Samuel Eto’o var fuldstændigt fantastisk i søndags, hvor han scorede alle klubbens tre mål i deres 3-1-sejr over Manchester United. Sejren holder Chelsea på blot to point efter Arsenal, der fører ligaen, og rykker også United endnu længere væk fra en plads i Europa.  United fortsætter deres skuffende Barclays Premier League-stime efter at have vundet mesterskabet i sidste sæson.

Juventus ser ud til at atter engang at blive italienske mestre, og en af hjørnestenene i deres succes ser ud til at være den chilenske spiller Arturo Vidals flotte spil. Midtbanespilleren scorede to gange for Juventus, deriblandt sejrsmålet, i en 4-2-kamp mod Sampdoria, der ligger midt i tabellen. Vidal har spillet i alle klubbens 24 ligakampe i denne sæson og har scoret i alt ti mål.

Den spanske midtbanespiller Santi Carzola er vendt tilbage til England og scorede sit andet og tredje mål i sæsonen, som lod Arsenal besejre byrivalerne Fulham med 2-0 og bevare deres plads i toppen af Barclays Premier League. Selvom Arsenal ligger i toppen, har de ikke råd til fejltagelser med både Manchester City og Chelsea lige i hælene på dem.

Starting XI

 • GK: Keylor Navas – Levante UD (Spanien)
 • LB: Henri Bedimo – Olympique Lyonnais (Frankrig)
 • CB: Ricardo Carvalho – AS Monaco (Frankrig)
 • RB: Daryl Janmmat – Feyenoord (Holland)
 • LM: Santi Carzorla – Arsenal (England)
 • CAM: Yohan Cabaye – Newcastle United (England)
 • CM: Marco Verratti – Paris Saint-Germain (Frankrig)
 • CM: Arturo Vidal – Juventus (Italien)
 • ST: Emmanuel Adebayor – Tottenham Hotspur (England)
 • ST: Samuel Eto’o – Chelsea (England)
 • ST: Alessandro Matri – Fiorentina (Italien)

Substitutes & Reserves

 • GK: Bartosz Białkowski– Notts County (England)
 • RB: James Tavernier – Rotherham United (England)
 • CM: Filip Kiss – Ross County (Skotland)
 • CAM: Javito– AD Alcorcón (Spanien)
 • ST: Adam Le Fondre – Reading (England)
 • ST: Dalibor Veselinović – Waasland-Beveren (Belgien)
 • ST: Imad Khalili – Al Shabab (Saudi-Arabien)

Du kan spille mod ugens hold hver eneste uge i FIFA Ultimate Team. TOTW-kort er tilfældigt tilgængeligt, når du åbner “FIFA Ultimate Team”-pakkerne.

FIFA 14 er nu tilgængeligt overalt. Køb dit eksemplar i dag.

Deltag i snakken om FIFA 14 ved at “synes godt om” os på Facebook og følge os på Twitter.